Annotation

Sub-Optimal Credits
disc 1, track 15, Damian Aruquipa Laruta et. al. perform aquinaldo pinkullo (bamboo flutes).
disc 1, track 15, Genero Limachi Uruchi performs tinya (snare drum).

Annotation last modified on 2013-01-08 21:05 UTC.

Tracklist

CD 1
# Title Artist Rating Length
1 Prairie Chicken Dance Blackfoot Crossing Singers 2:00
2 Scalp Dance / Victory Dance Comanche 4:08
3 Two Step: Inform Your Grandma D. J. Nez, Navajo 2:01
4 Crown Dance White Mountain Apache 2:37
5 Butterfly Dance Tewa 10:19
6 New Women's Shuffle Dance Young Nation, Seneca 6:28
7 Constitution Breakdown Lee Cremo Trio, Micmac 2:11
8 Sheehan's Reel / Pigeon on the Gate Lee Cremo Trio, Micmac 2:25
9 A Beautiful Life Kingfisher Trio, Cherokee 2:07
10 On the Jericho Road Kingfisher Trio, Cherokee 2:35
11 Helana Yup'ik 1:31
12 Hello Song Yup'ik 2:43
13 Ladies Dance Kwakiutl 6:00
14 Peace Dance Kwakiutl 2:21
15 Sata Kallta Comunidad Aymara de Laqaya, Aymara 4:31
16 Axawiri Imilla Comunidad Aymara de Laqaya, Aymara 6:56
17 Son de la Danza de los Mixes Zapotec 4:33

Credits

CD 1

fiddle:
Lee Cremo (tracks 7–8)
membranophone:
Peter Garcia (Pueblo singer, drummer and composer) (track 5)
D. J. Nez (track 3)
Carpio Trujillo (track 5)
membranophone and shaken idiophone:
[unknown] (Special Purpose Artist - Do not add releases here, if possible.) (tracks 1, 4, 6)
guitar:
Wilfred Paul (tracks 7–8)
Jack Kingfisher (tracks 9–10)
snare drum:
piano:
Vincent Joe (tracks 7–8)
shaken idiophone:
[unknown] (Special Purpose Artist - Do not add releases here, if possible.) (track 5)
transverse flute:
arranger:
Tomás Huanca Laura (tracks 15–16)
composer:
D. J. Nez (track 3)
lead vocals:
Gary Parker (native American) (track 6)
lyricist:
D. J. Nez (track 3)
performer:
Emma Ahhaity (track 2)
Deloris Ann Aitson (track 2)
Myra Aitson (track 2)
Nicholas R. Charles (tracks 11–12)
Norine Charlie (tracks 13–14)
Joe Chief, Jr. (tracks 11–12)
Wallace Coffey (track 2)
Andrea Cranmer (tracks 13–14)
Barbara Cranmer (tracks 13–14)
Kevin Cranmer (tracks 13–14)
William Cranmer (tracks 13–14)
Eva Dick (native American dance performer) (tracks 13–14)
Vera Dick (tracks 13–14)
Tony Griffith (native American) (track 2)
Lyndon Guy (track 4)
Mario Ríos Guzman (track 17)
Mathias Hoffman (performer of native American dance) (track 4)
Samson Hoffman (track 4)
Jeanette Jenkins (track 2)
John Keel (native American) (track 2)
Tanya Lopez (southwestern US native American) (track 5)
Cecilio Martinez (track 5)
Jenille Masarenas (track 5)
Lorraine McCurtain (track 2)
Jeff Montoya (track 5)
Gil Ríos Morales (track 17)
Daniel Moya (track 5)
Henry Nelson (native American dance performer) (tracks 13–14)
Robert Orosco (track 5)
John Parker (native American) (track 2)
Christopher Perry (performer of native American dance) (track 4)
Corrine Perry (track 4)
Billy Pewo (track 2)
George Rivera (southwestern US native American) (track 5)
Ethel Scow (tracks 13–14)
Henry Seaweed (tracks 13–14)
Emma Tamlin (tracks 13–14)
Reyecita Viarrial (track 5)
William Wasden, Jr. (tracks 13–14)
LaVonna Weller (track 2)
Darrell Wildcat (track 2)
Barry Yellowfish (track 2)
Lynnie Yellowfish (track 2)
Edgar Perry (track 4)
Lori Adams (track 5)
vocals:
Radford Blackrider (track 1)
Fred Breaker (track 1)
Ramsey Burnette (track 4)
Darrell Cable, Sr. (track 2)
Encarnación Uruchi Cabrera (tracks 15–16)
Josefa Fernández Callizaya (tracks 15–16)
Elena Charles (Yup'ik (Eskimo)) (tracks 11–12)
Gerald Chasenah (track 2)
Ana Maria Quispe Fernández (tracks 15–16)
Bonifacia Quispe Fernández (tracks 15–16)
Peter Garcia (Pueblo singer, drummer and composer) (track 5)
Mike Henry (native American) (track 6)
Aaron Jacobs, Jr. (track 6)
Darrin Jimerson (track 6)
Betty Kingfisher (tracks 9–10)
Jack Kingfisher (tracks 9–10)
Wesley Kingfisher (tracks 9–10)
Juana Estela Uruchi Limachi (tracks 15–16)
Scott Logan (track 6)
Otto Mahsetky (track 2)
Edmond Nevaquaya (track 2)
D. J. Nez (track 3)
Sammy Pewo, Jr. (track 2)
Moses Starr, Jr. (track 2)
Edward J. Tahhawah (track 2)
Carpio Trujillo (track 5)
Rosa Quispe Uruchi (tracks 15–16)
Eldon Weaselchild (track 1)
Joe Weaselchild (track 1)
Larry Whyte (Blackfoot native) (track 1)
Elton Yellowfish (track 2)
recording of:

Release

graphic design:Roger Gorman
producer:Anthony Seeger (Smithsonian/Folkways director)
Matt Walters (Smithsonian Folkways affiliate)
Terence Winch (Acting Head of Publications, NMAI)
mastering:David Glasser (mastering engineer)
ASIN:US: B000001DKH [info]